pondelok 26. novembra 2012

Xiaguan TF Loose Leaf 1998

Polnoc, ideálny čas na čajovanie. Tak si ho spríjemním puerhom. Aj tak ešte sedím za kompom a dorábam videá. Tento fešák zrel 14 rokov v dobrých podmienkach a v neštandardne veľkých množstvách po viac ako 10 kg, iba mierne stlačený, čo sa prejavilo na rýchlosti zretia. List je netriedený, rôznej veľkosti a farby, obsahuje aj stonky a zlomky listov.


Vôňa je jemne sladká. Trošičku zemitá, pripomínajúca tmavý puerh. 


 Farba je tmavo jantárová. 


Chuť je typická pre staršie puerhy, pripominajúca shu puerh, pri dlhšom lúhovaní je nahorklá. Je tam aj málinko cítiť kvetovú chuť.
 

Dochuť ma celkom prekvapila, pretože je kvetovo ovocná, tá shuovská "pivničná" chuť sa úplne stratila a nemám ani sucho v ústach ako sa mi pár krát stalo pri iných starších puerhoch.


Ak by som to mal zhodnotiť od 1 do 10 tak dávam tak 7/10. Pil som už aj lepšie čaje. Dosť mi tam prekážala ta horkosť. Samozrejme tá by sa vyriešila kratším lúhovaním, ale potom by ten čaj bol taký "čajový". Zasa na druhej strane, dochuť je tutti frutti. Ale je to môj subjektívny názor samozrejme, niekomu môže šmakovať tak, že ho vypije na hektolitre a bude sa zalizovať až za ušami.

Xizihao Laowu Shan Ancient Tea 2011

Sedem dní po sebe takéto sychravé hmlisté počasie bez slnka je už na mňa troška veľa. Čakám na slnko ako na spasenie. Aspoň keby vyšlo tak na hodinku, dobijem si baterky a zasa môže zaliezť. Asi by som moc nechcel bývať v dákej severskej krajine, kde bez slnka ľudia fungujú dlhšiu dobu. To by mi už nepomohol ani taký vynikajúci puerh ako je tento.
Aj keď sa pri ňom človek naozaj pozabáva do sýtosti a zabudne že chce slnko, minimálne na hodinu čo jest 15 nálevov, pretože zatiaľ som na tomto čísle. Poväčšine dodegustujem a niečo napíšem do diára a potom zablogujem, ale tuto, jednak že som u mňa doma a jednak že zo seba vydá toľko, že môžem popri čajovaní rovno aj tukať do klávesnice. 

Čaj je z nomádu. 50g síce stojí 15,50,- ale treba povedať, že bez problémov zvládne mnoho, takže pri čísle 10 nálevov sa nezastavíte.  


Tento sheng pochádza z čajových stromov starých 200 - 600 rokov divo rastúcich v Lao Wu Shan, Xiao Jin Gu, oblasť Simao. Vôňa je sladká, citrusová, jemná, proste nádhera! Presne takéto mám rád. Farba je medovo žltá. Chuť tohoto shnegu je jemná, nasladlá, citrusová, jemnučko kvetová, žiadna horkosť ani trpkosť. Len skvelá skvelá a ešte raz skvelá chuť.

Dochuť je tak isto skvelá. Ovocná, intenzívna a dlhotrvajúca. Od prvých cca 40 sekundových nálevov až po tie posledné, cca 3-4 minútové, si zachováva veľmi dobrú chuť. Tento shneg ve veľmi dobrým spoločníkom na dlhý zimný večer. Určite si ho nerobte ak by ste chceli tak 5 nálevov, pretože by ho bola škoda kedže je to doslova nezničiteľný Highlander.

nedeľa 25. novembra 2012

Kate-Benifuki

Dnes holdujem čaju sám. Okolnosti ma prinútili vynechať naše klasické nedeľné čajovanie. Rozhodol som sa pri čakaní na dobré správy urobiť čaj Kate Benifuky. Táto vitamínová bomba mi snáď urobí dobre. Odporúča sa pre výrazné antialergické vlastnosti, môže pomôcť pri senných nádchach, pri podráždeniach, upchatom nose i pri svrbení očí, celoročne i sezónne pri výskyte alergií, pri zyšovaní obranyschopnosti organizmu a pri zelpšovaní telesného metabolizmu


Tento čaj ma veľmi špecifickú chuť.  Pripomína trošku gyokuro. Pri Benifuky veľmi záleží na príprave, takže by som tomu venoval pár slov. Veľmi rýchlo sa môže stať že si tento čaj pripravíte nepitný. 


Sú dva druhy prípravy. Jednonálevový a viacnálevovy (Kto by to bol povedal). 5 g čaju na cca  200ml zalejeme 70-90°C teplou vodou, ktorá prešla varom a lúhujeme 4-5 minút. Pijeme čerstvý a teplý.

Tento mne osobne nechutí, pretože ak preženiete teplotu vody, ľahko sa stane že je dosť horký. Preferujem prípravu číslo 2. To jest, menšie shibo, cca 100ml 3g čaju 70°C vodu minútové nálevy.


Chuť je vtedy podľa mňa tak akurát. Žiadna horkosť, len chuť dobrého čaju. Pri takom 3 náleve už môžme použiť aj teplejšiu vodu a o 30 sekúnd dlhšie lúhovanie. Po každom náleve, nechajte otvorenú konvičku, aby mohol čaj dýchať a zbytočne sa v nej neparil.


Týmto spôsobom prípravy sa z čajových lístkov dokáže uvoľniť najviac esenciálnych látok. Takto sa čajové lístky dostatočne vylúhujú a cez bunkové steny lístkov sa do nálevu dostane oveľa viac látok ako pri jedinom zaliatí.


sobota 24. novembra 2012

Darjeeling Tumsong FTGFOP-1-clonal-organic Autumnal Flush 2011

Po dlhšej dobe sa konečne dostal na rad posledný Darjeeling z Darjeeling First Flush 2012 Sampler  z nomádu. Akurát že tento je z roku 2011. Ako jediný. Tento Darjeeling je v tomto sete ako bonus. 


Nemôžem si pomôcť ale najradšej čajujem vonku. Automaticky sa mi to tak nejak spája, čerstvý vzduch a dobrý čaj. Asi som tak naučený z tých nespočetných letných nočných čajovaní. Ešte stále sa ako tak dá čajovať  vonku. Som zvedavý čo budem robiť cez január. Už to vidím že budem v tej kose naobliekaný ako cibula stepovať okolo čajového mora. Poďme ale k veci.


Mám veľmi rád svieže, citrusové Darjeelingy. Tento je taký. Pri prvom kontakte s rozohriatou miskou krásne citrusovo zavoní.


Prvý nálev môže byť taká minútka a pol . Pri nalievaní krásne voní. Citrusovo a kvetovo.


Chuť je podľa mňa veľmi dobrá. Krásna, citrusová, trošička kvetová a jemnulilililinko korenistá. Po  treťom náleve, by som odporučil lúhovať tak 3-4 min. určite, pretože začne strácať na intenzite. Zvládne 5 nálevov, aj keď ten piaty už bol citeľne slabší, ale aj tak je to slušné.

 
Cena tohoto čajíku je 6eur za 50g. 


piatok 23. novembra 2012

Gui Hua Oolong

Alebo kvety osmanthu. Tento oolong určite každý dobre pozná. Fešák je jeden z mojich najobľúbenejších. Pripomína mi začiatky čajovania, to veľké nadšenie a prvé nakupovanie čajových vecí a hlavne to absolútne prepadnutie čajopitiu. Dnes som sa rozhodol vyjsť si na obed na čerstvý vzduch prerušiť prácu a dopriať si do žalúdka troška teplého. 

Keďže všetky stoly sú už zazimované v garáži a nemal som si na čo postaviť more, tak som rozhodol že si počajujem takto na hulváta, rovno na zemi. Tomuto čajíku svedčí 90-95 stupňová voda a rýchlejšie lúhovania. Odvďačí sa za to super chuťou.

  

Netreba sa báť lúhovať tých 30 sekúnd prvé 4 nálevy. Potom už dlhšie. 7 Ich zvládne úplne v pohode.




Farba je slabučko žltá. Už pri prvom kontakte so zohriatou miskou krásne marhulovo zavoní. Pri nalievaní do misky je vôňa ešte intenzívnejšia. 



Chuť je doslova marhuľová, aj keď je to oshmantus, mne viac vyhovuje pomenovanie marhuľa, je jemne sladká, osviežujúca s citrusovou dochuťou. Nič viac k tomu proste netreba dodať. Ten kto má rád ľahké a osviežujúce oolongy s citrusovým aftertastom si určite príde na svoje. 



Čajík som si pripravoval na mojej obľúbenej keramike, pri pohľade na ňu musí byť hneď jasné, že  od koho je.

pondelok 19. novembra 2012

Gyokuro Shiun / Lu Xue Ya

Po dlhšej dobe sme sa konečne dostali k čajom o ktorých môžme aj napísať. Prvý bude Japonec. A nie hocaký. Toto je pán Gyokuro! Radosť z tohoto čaju nám nedokáže pokaziť ani to dnešné, naozaj studené, sychravé umrholené počasie. Na čajovanie sme zvolili troška netradičné miesto, keďže tie máme radi. Stará asi 100 ročná povala, sa nám zdala priam ideálna na takéto čajovanie. 


Na 100ml konvičku sme použili 4g čaju a doba lúhovania bola 5 minút 60 stupňovou vodou. 




Čajík sme robili v našej obľúbenej keramike od Petra Nováka a Miroslavy Randovej.




Shiun má intenzívnu vôňu po varenej kukurici, jemne sladkú, vyváženú, plnú. Nálev je slabučko zelený. 




Chuť tohoto Japonca je parádna. Jemná, hladká, ako keby maslová, hustá. A potom príde tá dochuť. Ako keby si človek šupol do úst za hrsť čerstvo pokosenej mladej trávičky a žuval a žuval a žuval. Ale pozor! Nie hocakej! Je to priam šľachtený Anglický trávnik! Po chvíľke  príde na rad sladkosť a všetko sa to zmieša v dokonalú harmóniu. Ešte po 10 minútach je v ústach bezproblémov cítiť. Jediná nevýhoda, ak to tak môžem nazvať, môže byť cena, 27,60,- za 50g sa môže zdať celkom dosť. Treba však brať do úvahy, že za kvalitu sa platí, tak to už chodí.


Lu Xue Ya


Druhý čaj ktorý sme pili bol zelený čaj Lu Xue Ya alebo zelený shneh.




Na 200ml konvičku sme použili cca 5g čaju. Pri prvých nálevoch sme použili cca 70 stupňovú vodu. Tento čajík bez problémov vydrží viac nálevov. Ešte ani pri šiestom nestratil na chuti. Treba však už použiť teplejšiu vodu. 



Zelený sneh má povzbudzujúce a zároveň harmonizačné účinky. Čiže ak máte "bed dej", tak si smelo utekajte kúpiť tento povzbudzovák. Nakopne vás k tomu aby ste povedali šéfovi že vám dnes už fakt lezie na nervy a bude vám to jedno. Malý prúser môže byť, keď čaj do ďalšieho dňa "vyprchá". Buď to sa ospravedlníte, dáte výpoveď alebo si ho dáte znova, a bude vám to zasa jedno. 




Nálev je krásny žltý. Vôňa je jemná, svieža, kvetinová, jemne sladká.  Chuť tohoto čajíku je plná, výrazná, miernučko zvieravá, máte pocit ako keby ste pili Japonský čaj, napríklad Gyokuro, ale v teplejšej verzii ako sa pripravuje klasické. 


Veľmi nás prekvapilo koľko znesie nálevov. Pri dlhších lúhovaniach cca po piatom náleve a teplejšej vode, by sa myslím dalo dopracovať k 10 nálevom. Čo je na to keď uvážime pomer cena výkon, viac než priaznivé.


Oba tieto čaje plus  keramiku sme kúpili v teatrade.sk alias čajový dom.








piatok 9. novembra 2012

Darjeeling Gielle First Flush 2012

Jeden z posledných Daarjelingov z nomádu, som sa rozhodol pripraviť troška netradične, na starom hrdzavom, ale za to krásnom kotlíku. Môj otec v nom robí vynikajúci guláš. Myslím že ten kotlík je aspoň po 3 pradedovi, minimálne tak vyzerá. Ale má tú správnu veľkosť a keď sa v nom zakúri, guláš sa zohrieva presne tak ako má. Práve ho šiel odniesť na zimný spánok, keďže sa sezóna večerných gulášparty  skončila. Stopol som ho a ešte pred tým ako ho odložil, poctil som ho jedným čajovaním a takto symbolicky si s ním pripil a poďakoval za tie pekné noci s priateľmi a plný žalúdok. Doprial som mu na zdravie rovno šampanským,  keďže darjeeling je šampanské medzi čajmi.



Poučený z minula, som si dnes vzal na pomoc aj teplomer, keďže ho nechcem zalievať horúcou vodou ale 80 stupňovou. A dobre som urobil. Gielle sa mi patrične odmenil. Pri nasypaní čaju do predhriatej konvičky, prakticky okamžite nádherne zavoňal. Kvetovo a citrusovo. 


Giele je, ak sa nezaleje horúcou vodou jemný. Nie však nevýrazný, ma plnú chuť, takú, povedal by som neagrasívnu. Chuť je citrusová, po chvíľke prejde jemne do kvetova a potom je sladká, vyvážená, proste šampanské. Dochuť je veľmi dobrá, dlhá a sladká. 

 
Farba je krásna žltá a na čiernom povrchu kotlíka sa krásne žltila.


S týmto krásavcom som viac než spokojný. A cena je tak isto super. Ďalší z čajov ktorý ponúka veľa muziky za málo peňazí. 


Tento posledný obrázok ukazuje, ako dopadla rekonštrukcia, kedysi slávneho bicykla favorit. Už sú v rekonštrukcii asi pol roka. Snáď sa so šťastím dajú cez zimu v garáži dokopy (aj keď mám stále pocit že pretečie ešte veľa čaju) a na jar budú brázdiť ulice ako v roku 1980. Musím si k nim ale ešte kúpiť bielo modro červenú šuštákovú súpravu.




štvrtok 8. novembra 2012

Dušičkový Darjeeling Singell Special

Jedna z vecí ktorú mám naozaj rád, je podvečerný ostrý svieži jesenný vzduch. Jeseň je pre mňa najkrajšie obdobie v roku. Samozrejme aj leto ma svoje výhody ako baby v plávkach, prípadne bez nich, žúrky a človek sa nemusí obliekať ako cibula. Ale aj tak. Na jeseni mám rád to skoré stmievanie. Ľudia potom skôr spomalia. Je menej zloby zo stresu a tepla. A akonáhle sa začne "zjesenievať" ľudia začínajú tak nejak automaticky myslieť na vianoce a sú k sebe milší. Teda pokiaľ zrovna nefúka silný vietor, sú 3 stupne nad nulou a prší, vtedy ide všetká milota bokom. Neviem či to tak vnímam iba ja, ale v tomto období sa mi zdá ze všetko tak troška utíchne. Okrem brechajúcich psov po celom Zálesí, im jesenný kľud nič nehovorí.

One of the things that I really like is is early evening fresh autumn air. Autumn is the most beautiful time of the year for me. Of course, the summer has its advantages like girls in bikini or even without them, parties  and when we do not have to dress like an onion. But even so. In autumn I love that early darkfall. People then tend to slow down. There is a less malice from stress and heat. And when autumn comes, people start to think automatically of Christmas and they are nicer to each other. Well, if the wind is not just blowing so strong, aren´t 3 degrees above zero and raining, then all love is away. I do not know if it is just me to feel it but at this time everything seems calm. Instead of barking of dogs around the whole Záleisie, they do not care about the autumn peace.


Dnes som sa rozhodol užiť si tento podvečer a toto moje obľúbene ročné obdobie s Darjeelingom Singell Special FTGFOP-1-clonal Organic First Flush 201.

Today I have decided to enjoy this evening and my favourite season with Darjeeling Singell Special FTGFOP-1-clonal Organic First Flush 201.


Je to ďalší z Darjeelingovského setu z nomáduČaj v zohriatej konvičke krásne, plno ovocno-kvetovo zavoní. Nálev je medovo žltý. 

It's the new one of the Darjeeling set from nomád. Tea in the warm pot smells beautifully, full of fruit-flower odour. The tea is honey-yellow. 


Chuť je dominantná. Veľmi záleží akou vodou, myslím teplotu, ho budete zalievať a aké dĺžky lúhovania zvolíte. Pri zaliatí horúcou vodou, čaj zhorkne. Pri dlhšom lúhovaní tak isto.
Určite sa mu viac hodí cca 85 stupňová voda a kratšie lúhovania. Prvý nálev je fajn tak cca 20-30 sekúnd. Druhý by som zlieval prakticky okamžite. Ďalšie už okolo tých 50 sekúnd a potom už podľa chuti.

The taste is predominant. It depends what water, I mean its temperature, you will use and what length of leaching you choose .  When we use very hot water, the tea will be bitter. In the longer leaching as well. Definitely, more suited for the tea is 85 degree water, less leaching. The first tea is the best to soak about 20-30 seconds. The second one I would flush practically immediately. The other I would soak about 50 seconds and then by taste.


Chuť je svieža, cítiť tropické ovocie, hrozno, pri dlhšom podržaní v ústach sa dá zachytiť aj kvetinová chuť. Prebíja sa aj miernulinká nahorklosť. Dochuť je citrusová.

The taste is fresh, you can feel the tropical fruit, grapes, in the longer keeping in your mouth you can feel even the floral flavor. There is also the slight bitterness. Aftertaste is the citrus.


Veľmi príjemný čaj na poobedné spomalenie. Aj cena je rozumná. Stále ale vedie Castleton. No idem sa ja oddávať pravidelnému dýchaniu a pri tom si popíjať, tento čajík má v sebe potenciál dnes ešte prekvapiť.

It is a very nice tea at the afternoon slowdown. Even the price is reasonable. But Castleton still leads. Well I'm going to take on with the regular breathing and  drinking, this tea has the potential to even surprise me today.




streda 7. novembra 2012

Darjeeling Phoobsering FTGFOP-1 Organic First Flush 2012

Dnes sa nedalo čajovať vonku na terase. Jednak že nebolo dobré počasie a jednak že som mal veľa práce. Tak som si povedal, no čo, prvý čaj ktorý som si vybral čo chcem vyskúšať z Darjeeling First Flush 2012 – set 5 vzoriek po 15 gramov ktoré sú v nomáde z tohtoročnej ponuky prvozberových čajov z Darjeelingu + bonus DJ Tumsong AF 2011 ma bude musieť počkať do zajtra. Ale ako sa vraví, keď človek myslí pozitívne aj keby ho malo v ten deň urvať od zlosti, tak sa všetko poobede na dobre obráti. Teda neviem či sa toto zrovna hovorí, ale dnes to tak bolo.
 

Sedím u Vlada ako zachytávač a rozmaznaný čajovník, pretože prípravu si na svoje ramená zobral on. Aspoň dnes nebudem pri fotení jednou rukou a nalievaní druhou, plytvať čajom a rozlievať kade hentade po stole. 


Vôňa zaujme hneď. Krásna citrusová, ako je už dobrým zvykom. 


Farba čaju je sýto žltá. Chuť prvého nálevu po 1 minútovom lúhovaní, je slabá. Druhý nálev sme teda zvolili 2 minúty.  

 
Tu sa už fešáčisko prejavil. Pekná citrusová chuť, mierne prepletená kvetinovou. Tento čaj treba určite nechať troška dlhšie lúhovať, netreba sa toho báť lebo je veľmi jemný. Teda pokiaľ má niekto rád jemné čaje, tak je všetko ourajt. Phoobserin je určite veľmi príjemný čaj, cez to všetko však stále naším favoritom zostáva Castleton Moonlight 2012.